Holokausta upuru piemiņas saglabāšana

06.05.2021.

Latvija jau no seniem laikiem ir daudznacionāla  zeme, un katrai tautai, kura šeit dzīvo, ir savs dzīves stāsts, savs liktenis. Traģisks tas ir bijis ebreju tautai.

Tieši pirms 80 gadiem, 1941.gada 22.jūnijā, ar Vācijas uzbrukumu Padomju Savienībai (PSRS), kuras sastāvā jau veselu gadu vardarbīgi bija iekļauta arī Latvija, daudzas tautas piedzīvoja šausmīgu katastrofu. Viena no Latvijā dzīvojošām tautām , kura pēc nacistiskās Vācijas plāna bija paredzēta pilnīgai iznīcībai un kara sākumā praktiski arī tika pilnīgi iznīcināta, – tā bija ebreju tauta. Mēs šo masveida iznīcināšanas faktu saucam par holokaustu, bet ebreji visā pasaulē – par  Lielo katastrofu (šoā)!

Mūsu skolas vēstures skolotāji – Alvils Apsītis 2011.gadā un Valentīns Toleiķis 2020.gadā – apmeklēja Izraēlu, Jeruzalemes Holokausta mācību centru – memoriālu YAD VASHEM un iepazina to, kā šajā valstī māca vēsturi un kā piemin Lielās katastrofas upurus.

Š.g. 5.maijā Kalnciema vidusskolā 10. un 11. klases skolēni piedalījās starptautiskajā ZOOM stundā, kuru vadīja YAD VASHEM galvenā speciāliste Noā Sigola. Viņa skolēnus iepazīstināja ar Izraēlas vēsturi un ar Holokausta memoriāla darbību ebreju tautas vēstures saglabāšanā. Skolēniem bija iespēja piedalīties virtuālā ekskursijā pa memoriālu, uzzināt holokausta cēloņus, sekas un upuru piemiņas saglabāšanu. Skolēniem šī tiešsaistes nodarbība likās interesanta, tika uzdoti jautājumi un izteikta pateicība lektorei Noā Sigolai par īso, bet saistošo stāstījumu un ieskatu ebreju tautas vēsturē.

Interesanti un vērtīgi bija tas, ka ZOOM nodarbība notika angļu un krievu valodā un noslēgumā skolēni saņēma uzdevumus par ebreju tautas likteņiem Jelgavā un novadā.  Mūsu visu pienākums mūsdienās ir ne tikai noskaidrot patiesību par šo traģēdiju, pieminēt nevainīgos upurus, bet arī nepieļaut tādu noziegumu atkārtošanos nākotnē, tādēļ mums ir jāzina arī šī baisā vēstures lappuse.

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai sniegtu Jums vislabāko pārlūkošanas pieredzi. Lasīt vairāk Sapratu