Uzdrīkstēties, darīt, uzvarēt – skolēni gūst reālu uzņēmējdarbības pieredzi

Skolēnu mācību uzņēmums (SMU) ir aizraujošs veids, kā skolēni iepazīst uzņēmējdarbības pasauli, paši izveidojot savu uzņēmumu, radot produktu un darbojoties reālā tirgū. Šis process ļauj gūt vērtīgas zināšanas un prasmes, sākot no idejas izstrādes līdz pat produkta pārdošanai un finanšu pārskatu sagatavošanai. Lai gan SMU nav juridiska statusa, to pārstāv Junior Achievement Latvia un skola, un uzņēmumu darbību konsultē pieredzējuši SMU konsultanti.
2024./2025. mācību gadā tika izveidoti pieci unikāli un radoši skolēnu uzņēmumi. “Jumis” piedāvāja stilīgus un praktiskus krūžu paliktnīšus no bērza saplākšņa ar četriem dažādiem dizainiem – lieliska izvēle gan mājai, gan dāvanai. “COLOREA” radīja sievišķīgas, minimālistiskas plecu somas no eko ādas – ērtas un stilīgas ikdienas gaitām, pieejamas dažādos izmēros un krāsās. Uzņēmums “EKIN” izcēlās ar sporta zeķēm no elastīga auduma, kas nodrošina komfortu un izskatās moderni. “Phone of RA” pievērsās jautrībai – viņu telefoni maciņi ar humoristiskiem tekstiem un attēliem bija īsts sarunu aizsācējs. Savukārt “HeLi” radīja elegantus rožu pušķus no satīna lentēm – roku darbs, kas aizrauj ar savu rūpību un smalkumu.
SMU izveides ceļš bija daudzsološs un izaicinošs. Viss sākās ar skolēna profila izveidi JA Latvia mājaslapā, pēc tam sekoja komandas izveide, kur katram dalībniekam bija savi pienākumi – balstoties uz viņu prasmēm un interesēm. Skolēni paši radīja produkta ideju, izstrādāja vairākus prototipus, testēja tos, analizēja rezultātus un uzlaboja produktu līdz tas kļuva par kvalitatīvu gala versiju. Viņi veica rūpīgu finanšu plānošanu – aprēķinot produkta pašizmaksu, iepakojuma izmaksas, uzcenojumu, kā arī plānojot ieņēmumus un izdevumus. Tika veidoti arī reklāmas materiāli, logo, izstrādāta mārketinga stratēģija, organizēta produktu pārdošana un komunikācija ar klientiem.
Skolēni ieguva reālu pārdevēja pieredzi – viņi prezentēja savu produktu, runāja ar pircējiem, uzklausīja atsauksmes un mācījās no patiesas klientu reakcijas. Vēlāk uzņēmumi sagatavoja finanšu pārskatus – aprēķināja apgrozījumu, izmaksas un peļņu vai zaudējumus, un noslēgumā, SMU vadītāji aizpildīja likvidācijas anketu savā profilā jalatvia.lv sistēmā.
Sevišķi jāizceļ fakts, ka astoņi Kalnciema vidusskolas skolēni ieguva Starptautisko JA Latvia sertifikātu, kas apliecina, ka jaunietim ir bijusi reāla uzņēmējdarbības pieredze un viņš ir apguvis būtiskas prasmes, zināšanas un kompetences, kas nepieciešamas, lai uzsāktu savu uzņēmumu vai veiksmīgi iekļautos darba tirgū. Šis sertifikāts sniedz būtiskas priekšrocības, iestājoties Latvijas un Eiropas augstskolās, nodrošina piekļuvi praksēm, mentoringa iespējām, uzņēmējdarbības inkubatoriem un starptautiskajam JA Worldwide absolventu tīklam GATHER.
Visbeidzot, skolēni kārtoja Uzņēmējdarbības prasmju eksāmenu (ESP), apliecinot savas zināšanas un gūto pieredzi uzņēmējdarbībā. Šī pieredze SMU ietvaros ne tikai paplašināja skolēnu redzesloku, bet arī palīdzēja attīstīt tādas svarīgas prasmes kā atbildība, komunikācija, radošums, plānošana un problēmu risināšana. Tā bija iespēja kļūt par sava uzņēmuma vadītāju, izjust gan izaicinājumus, gan panākumu garšu – pieredze, kas paliks atmiņā un kalpos kā stabils pamats turpmākajai izaugsmei.